WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
welna

Co warto wiedzieć o wełnie?

Wełna to surowiec powszechnie wykorzystywany do produkcji odzieży. Włókna pozyskiwane są z runa owczego w sposób całkowicie naturalny i bezpieczny dla zwierząt. Wyroby wełniane mają wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego są często wykorzystywane w rehabilitacji. Ubrania oraz inne akcesoria poleca się szczególnie osobom borykającym się chorobami reumatycznymi. Co na to wpływa?

Co to jest wełna?

Wełna to naturalne włókno pozyskiwane podczas strzyżenia zwierząt. Najczęściej pozyskuje się ją z runa owczego, jednak wełniane wyroby mogą powstawać także z wielbłądów, lam, kóz, a nawet królików. Ten naturalny surowiec był wykorzystywany przez ludzkość już ponad 2000 lat temu. Metody strzyżenia owiec prawdopodobnie od tego czasu niewiele się zmieniły. Oczywiście strzyżenie przebiega teraz szybciej, ponieważ dostępne są nowoczesne narzędzia. Już w przeszłości nasi przodkowie odkryli lecznicze właściwości włókien.

Jak pozyskiwana jest wełna?

Obecnie dużą wagę przywiązuje się do etycznych metod produkcji odzieży. Eksperci z firmy Perfect Wool specjalizującej się w wytwarzaniu ubrań i akcesoriów z wełny podkreślają, że przy strzyżeniu żadne zwierzę nie cierpi:

Podczas pozyskiwania wełny nie cierpią żadne zwierzęta, a już na pewno nie są zabijane. Cały proces przeprowadzany jest z zachowaniem wszystkich reguł etycznych. Obecnie strzyżenie wykonuje się za pomocą specjalnych maszynek, które dokładnie podcinają włókna blisko skóry. Oczywiście zadanie to wykonują wykwalifikowane osoby, które wiedzą, jak korzystać z urządzenia tak, by nie zaciąć skóry zwierzęcia. Zabrudzona wełna traci swoją wartość, a rany czasami długo się goją. Aby wełna była najlepszej jakości, owce muszą być zadbane i dobrze karmione zdrową karmą bez chemicznych dodatków.

Właściwości lecznicze wełny

Wyroby z wełny stanowią jeden z najskuteczniejszych i naturalnych termoizolatorów. Oznacza to, że nosząc np. swetry, nie spocimy się przy podwyższonej temperaturze i nie będzie nam zimno w chłodniejsze dni. Owcze runo idealnie separuje wilgoć od skóry, dzięki czemu nie powoduje alergii czy grzybic, ponieważ nie gromadzą się w niej bakterie. Dodatkowo włókna cały czas wykonują delikatny mikro masaż. Wełna jest szczególnie polecana w przypadku bardzo bolesnego reumatoidalnego zapalenia stawów. Sprawdza się także przy zapaleniu korzonków. Ze względu na swoje właściwości lecznicze produkuje się z niej wełniane akcesoria rehabilitacyjne. Wełna to idealny materiał do produkcji kołder, koców oraz pościeli. Takie wyroby bardzo poprawiają jakość snu, ponieważ pozytywnie wpływają na cały układ kostny człowieka.

Czy wełna gryzie?

Wiele osób boi się, że wełniane swetry gryzą. To, czy faktycznie tak jest, zależy między innymi od grubości włosa wełny. Do najdelikatniejszych wyrobów należą te o bardzo cienkich włóknach. Odzież z takiej wełny należy do najdroższych. Grubość wełny podawana jest w mikronach (symbol μm), które stanowią jedną tysięczną milimetra. Większość ubrań, które nie gryzą, wytwarza się przy użyciu wełny pozyskiwanej z owiec rasy merynos. Są nie tylko delikatne, lecz także niezwykle trwałe. Można z nich wykonywać praktycznie każdy rodzaj odzieży, pościeli, akcesoriów rehabilitacyjnych.

Shopping Cart