WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
strzyżenie owiec

Strzyżenie owiec. Opis krok po kroku

Wełna to niezwykle ceniony materiał ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Wykorzystuje się ją do produkcji wysokiej klasy odzieży, akcesoriów rehabilitacyjnych bądź  pościeli. Włókna na wyroby różnego typu pozyskuje się podczas strzyżenia owiec. Jest to proces całkowicie bezpieczny, w trakcie którego żadna owca nie jest raniona czy zabijana. Jak przebiega strzyżenie owiec?

Podstawowe zasady strzyżenia

Hodowcy owiec doskonale wiedzą, że aby pozyskać runo dobrej jakości, zwierzęta muszą przebywać w dobrych warunkach. Ważną rolę odgrywa także prawidłowo skomponowana dieta. Strzyżenie owiec odbywa się dwa razy w roku. Najlepiej, by pracę te wykonywały osoby z doświadczeniem. W ten sposób nie dojdzie do poranienia zwierząt. 12 godzin przed rozpoczęciem strzyżenia zwierzęta nie powinny nic jeść ani pić. Warto także zaznaczyć, że samice w ciąży również mogą być strzyżone, jednak w tym wypadku należy otoczyć owcę szczególną opieką. Obcinanie wełny musi przebiegać ostrożnie, by nie doszło do poronienia.

Jak poprawnie strzyc owce?

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, najpopularniejsze są owce rasy merynos. To właśnie z tej wełny produkuje się niezwykle wygodne i miłe w dotyku ubrania. Aby pozyskać wełnę na odzież lub inne akcesoria, należy podcinać runo zaraz przy skórze. Wprawni hodowcy robią to szybko, uważając przy tym, by nie naderwać skóry. Jeśli dojdzie do zacięcia, należy zdezynfekować miejsce specjalnymi preparatami do odkażania. W przeszłości do strzyżenia używano nożyc, dzisiaj większość hodowców stosuje maszynki elektryczne. Fachowcy podkreślają, że runo powinno być zdjęte w całości, ponieważ później łatwiej sortuje się wełnę.

Jak suszyć wełnę?

Niezwykle elegancka i ekskluzywna pościel wełniana bądź ciepła odzież wykonywana jest z surowca najwyższej klasy. Aby wełna była dobrze przygotowana do produkcji ubrań czy innych akcesoriów, musi być nie tylko dobrze obcięta, lecz także wysuszona. Zaraz po strzyżeniu runo powinno być rozłożone w suchym pomieszczeniu. Pod żadnym pozorem nie może dojść do zabrudzenia lub zmoczenia włókien, ponieważ tracą swoją wartość. Sam proces suszenia nazywany jest przez hodowców dojrzewaniem runa. Trwa od 48 do 72 godzin. Wcześniej wełnę rozkłada się na płaskiej powierzchni tak, by wilgoć z niej wyparowała. Niestety wiele osób śpieszy się i pakuje runo od razu do worków. Jest to jeden z poważniejszych błędów, ponieważ w ten sposób włókna bardzo szybko pleśnieją,  a taki materiał nie nadaje się do sprzedaży.

Osuszona wełna to surowiec, który idealnie sprawdzi się przy produkcji ubrań oraz pościeli. Dobre włókna pozyskuje się z zadbanych owiec, dlatego hodowcy dokładają wszelkich starań, by zwierzęta przebywały w możliwie najlepszych warunkach.

Shopping Cart