WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
łóżko

Czym charakteryzuje się wełna merino?

Wełna merino to materiał pochodzenia naturalnego. Wykonywane są z niej nie tylko ubrania, lecz także pościele, materace, akcesoria do rehabilitacji. Dlaczego wełna tego typu jest tak chętnie wykorzystywana przez producentów odzieży? Wpływają na to zdrowotne właściwości włókien.

Co to jest wełna merino?

Wełna merino powstaje z włókien owiec z gatunku merynos, które zamieszkują głównie górzyste tereny pięknej Nowej Zelandii. Jest to rejon, gdzie panują bardzo trudne warunki atmosferyczne. Zmienny klimat (w lecie temperatura dochodzi nawet do 40 stopni Celsjusza, a zimą spada poniżej -20) sprawia, że zwierzęta muszą się w jakiś sposób przystosować się do życia. Owce zrobiły to na swój unikalny sposób: za pomocą specjalnej sierści o właściwościach termoregulacyjnych. Dzięki temu nie przegrzewają się, gdy jest gorąco i nie marzną, gdy przychodzi sroga zima.

Wełna owcza była wykorzystywana do produkcji odzieży już wiele setek lat temu. Ma nawet dłuższą historię niż len, który pojawił się wraz z nastaniem osiadłego trybu życia naszych przodków. Owce merynos zostały wyhodowane tak naprawdę w Hiszpanii, a do połowy XVIII wieku nie można ich było wywozić do innych krajów Europy. W momencie, gdy zakaz zniesiono, owce dotarły do Australii i Nowej Zelandii, gdzie stały się bardzo popularne.

Właściwości wełny merynos

Dziś z wełny produkuje się przede wszystkim wysokiej jakości odzież oraz komplety eleganckiej pościeli. Warto zaznaczyć, że nie są to drapiące swetry czy koce, jakie dostępne były kilkanaście lat temu. Dzisiejsze wyroby wełniane są niezwykle delikatne, przyjemne w dotyku, nie ma mowy o żadnym niekomfortowym drapaniu. Oczywiście wszystko zależy od jakości wykorzystanej wełny. Produkty wykonane z najlepszych włókien wyróżniają się wspomnianymi już właściwościami termoregulacyjnymi i higroskopijnymi.

Włókna wełny mają zdolność regulowania temperatury, co oznacza, że zapobiegają przegrzewaniu się ciała i wyziębiania. Materiał ten jest zbudowany z falistych włókien, które wypełnione są pęcherzykami powietrza. Włókna pochłaniają ciepło w chłodniejsze dni, zapewniając odpowiednią temperaturę, a w okresie upałów przyjemnie chłodzą. Dodatkowym atutem są silne właściwości higroskopijne. Wełna pochłania wilgoć, w tym pot ludzki, i odprowadza ją na zewnątrz. Dzięki temu na powierzchni skóry nie rozwijają się bakterie i grzyby, które bardzo lubią wilgotne środowisko. Właśnie dlatego z wełny wytwarza się swetry, kamizelki, czapki, szaliki, cienkie topy letnie czy całe komplety pościeli.

Prozdrowotne właściwości wełny

Z wełny coraz częściej produkuje się akcesoria do rehabilitacji. Materiał ten ma bowiem działanie przeciwbólowe oraz stymulujące. Wełna merynos niweluje szkodliwą dla ludzkiego organizmu jonizację dodatnią, zamieniając ją na ujemną. Jest szczególnie polecana osobom borykającym się z uciążliwymi reumatycznymi bólami stawów. Włókna wełny stymulują zakończenia nerwowe, dzięki czemu krew szybciej krąży. Dlatego wełniana pościel bądź akcesoria rehabilitacyjne przydają się także ludziom, którzy mają problemy krążeniowe.

Shopping Cart