WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
koc

Czy wełnę można poddać recyklingowi?

W 2015 roku światowa produkcja włókien naturalnych wyniosła 24 mln ton. Wśród nich największy udział miała bawełna, jedwab i wełna. Największym producentem wełny odzieżowej jest Australia, która wytwarza 28,5% światowej produkcji wełny, następnie Chiny, Nowa Zelandia, Iran, Argentyna, Urugwaj i RPA oraz Wielka Brytania i Indie. Wytworzenie kg nowych włókien wełnianych powoduje zużycie 13 kWh i jest źródłem emisji 7 kg CO2 do atmosfery.

Wpływ wytwarzania zwierzęcych włókien naturalnych na środowisko jest znacznie mniejszy niż wytwarzanie włókien nylonowych, akrylowych czy poliestrowych. Niższe zużycie energii i emisji dwutlenku węgla przy produkcji włókien generują jedynie konopie. Mimo wszystko warto umiejętnie zagospodarować już wyprodukowane materiały. Obecne możliwości technologiczne sprawiają, że wełna z powodzeniem może być poddawana recyklingowi. W efekcie tego procesu z prześcieradeł wełnianych i odzieży powstaje tak zwana wełna wtórna nazywana również wełną ponowną. Tworzą ją rozwłóknione odpady włókiennicze – przerobione szmaty i resztki wełniane.

Jaki procent tekstyliów jest odzyskiwany na świecie w skali roku?

Tak duża produkcja zwierzęcych włókien naturalnych skłania do poszukiwania sposobów na ich zagospodarowanie również po zużyciu. Tymczasem szacuje się, że jedynie 20% produkowanych na świecie wyrobów tekstylnych i odzieżowych zostaje poddanych recyklingowi. Recykling, czyli odzyskiwanie ubrań w celu ponownego użycia włókien jest nie tylko procesem korzystnym dla środowiska, ale i znacznie bardziej opłacalną formą przetwarzania ubrań niż jeszcze kilka lat temu. Wiele renomowanych światowych marek produkuje ubrania i inne tekstylia z materiałów pochodzących z recyklingu. Na polskim rynku działa między innymi firma Wtórpol, która przetwarza w ciągu roku 65 mln kg tekstyliów. Odzysk materiałów wynosi 100%. W przypadku materiałów wełnianych w większości przetwarza się je na dywany, które następnie trafiają do Azji Południowej. Wełna z recyklingu jest też wykorzystywana do produkcji materiałów izolacyjnych dla branży budowlanej i wykończeniowej.

Shopping Cart