WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
wełna z wielbłąda

Czy kołdra z wełny wielbłąda oddycha?

Warunki życia wielbłądów nie są najłatwiejsze. Wełna musi ochronić zwierzęta przed zmienną temperaturą i silnym wiatrem. Z tego względu wielbłądzie runo ma wyjątkowe właściwości termiczne i hydrofobowe. Wyroby z tego materiału zatem chronią przed zimnem i wilgocią. Dzięki zdolności wełnianych włókien do odpychania cząsteczek wody, wyroby z wełny wielbłądów oddychają, zapewniając doskonałą przepuszczalność powietrza. Dzieje się tak, ponieważ wielbłądzia wełna ma puste wnętrze, co sprawia, że nie zatrzymuje zbyt dużej ilości gorącego powietrza. Te właściwości wpływają na to, że pod wełnianą kołdrą z wielbłąda śpi się przyjemnie o każdej porze roku, niezależnie od temperatury otoczenia.

Jak zbudowana jest wielbłądzia wełna?

Wielbłądzia wełna różni się budową w zależności od części ciała, na której się znajduje. Długie i grube włosy rdzeniowe pozyskuje się z nóg, wierzchołków garbów, szyi i grzywy. Obecność rdzenia we włosach, podobnie jak ma to miejsce u ludzi, świadczy o jakości i grubości włosa. Drugi rodzaj wełny w postaci cieńszych włókien z rdzeniem lub bez niego uzyskiwana jest z bocznych partii ciała oraz brzucha zwierzęcia. Przy tym musi być to wielbłąd młody – w wieku poniżej 3 lat. Ten typ wełny, swoją strukturą przypominający kaszmir, jest najbardziej odpowiedni do wykorzystania w przemyśle tekstylnym. Jest jednak trudno osiągalny, ponieważ taką wełnę można ściąć tylko podczas pierwszego strzyżenia.

Wełnę najlepszej jakości pozyskuje się od wielbłądów dwugarbnych, czyli baktrianów. Podobne właściwości ma wełna lam i alpak. W ciągu roku z dorosłego osobnika można pozyskać średnio 1,5 kg grubej wełny oraz około 3,5 kg cienkiej wełny. Naturalna wełna wielbłąda zbudowana jest z odpornego białka keratynowego, dzięki czemu jest najtrwalszym i zarazem najcieplejszym rodzajem wełny na świecie. Jest też wyjątkowo delikatna, rozciągliwa i miękka w dotyku, a materiały z niej wykonane są wytrzymałe, odprowadzają pot i łatwo schną.

Shopping Cart