WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
strzyżenie owcy

Kiedy strzyże się owce?

Strzyżenie owiec to proces, w którym runo owiec (wełna) jest usuwane za pomocą mechanicznych nożyc zwanych rękojeściami. W przypadku ras owiec hodowanych specjalnie do produkcji wełny musi ona być regularnie usuwana, ponieważ stale rośnie. Większość owiec strzyżona jest przez profesjonalnych strzyżących, którzy są w stanie ostrzyc jedną owcę nawet w ciągu trzech minut. Kiedy jednak takie strzyżenie powinno być wykonane?

Najlepsza pora na strzyżenie owiec

Owce zazwyczaj są strzyżone przynajmniej raz w roku, zwykle wiosną. Dzięki temu owce przygotowane są na cieplejsze dni, co zapewnia im chłód i wygodę. Daje to im również dużo czasu na wyhodowanie długiego i ciężkiego płaszcza na zimę. Strzyżenie może rozpocząć się w marcu, chyba że pogoda jest szczególnie łagodna, właściciele czasami zaczynają strzyżenie pod koniec lutego.

Czas strzyżenia ma również wiele wspólnego z sezonem poczęcia młodych jagniąt. Strzyżenie ciężarnych owiec na około miesiąc przed terminem zachęca owce do szukania schronienia, więc ich jagnięta nie rodzą się na zewnątrz. Strzyżenie stymuluje również owce do jedzenia więcej tuż przed poczęciem, co zapewnia składniki odżywcze owcom, daje bardziej higieniczne środowisko do narodzin jagniąt i toruje drogę do łatwego karmienia po przybyciu dziecka.

Jak wygląda proces strzyży owiec?

Owce są zwykle przyprowadzane do obory do strzyżenia na długo przed strzyżeniem, aby upewnić się, że ich runo jest suche. Strzyża na mokro jest jedną z przyczyn zażółcenia wełny potnej, co nie jest pożądanym zjawiskiem. Najwyższą wartość handlową ma wełna jasnokremowa, którą wykorzystuje się m.in. do wyrobu podkładów wełnianych i ubrań.

Przed strzyżeniem owce nie są karmione, aby ograniczyć opróżnianie się, przez co zapobiega się zabrudzeniu w oborze. W dniu strzyżenia owce są umieszczane w strzyżalni. Przy prawidłowym ustawieniu owca nie będzie stawiała oporu ani nie próbowała uciec. Nieuchronnie bowiem może dojść do nacięć i nacięć, jeśli owca walczy lub ma nadmiernie pomarszczoną skórę. Po strzyżeniu owce są przemieszczane przez zsuwnię do kojców lub bezpośrednio do miejsca, w którym nocują. Stąd owce mogą otrzymać leczenie profilaktyczne (np. przeciw pasożytom), a następnie wrócić na wybieg.

Strzyżenie, a ból

Zaznaczyć trzeba, że strzyżenie nie boli owcy. Jest ono wręcz wskazane. Można w ten sposób ocenić jej stan zdrowia, ponieważ jest to dobry czas na przyjrzenie się jej dokładniej. Po strzyżeniu widać  jak wygląda jej skóra bez wełny i można w ten sposób wykryć potencjalne problemy zdrowotne. Wraz z każdym strzyżeniem owiec razem z runem usuwana jest nagromadzona przez miesiące bogata flora bakteryjna, która w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności może doprowadzić do pogorszenia walorów estetycznych włókna. Wełna może bowiem przybrać barwę żółtą, brązową, a nawet zieloną.

Shopping Cart