WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
owcza welna w wiklinowym koszyku

4 ciekawostki o wełnie

Wełna to jedno z najstarszych naturalnych włókien znanych ludzkości. Uzyskuje się je z naturalnej sierści zwierząt takich jak owce, kozy, lamy, wielbłądy i inne podobne ssaki. Wełniane włókno charakteryzuje się specyficzną łuskowatością, zawartością lanoliny oraz karbikowatością, co pozwala na uzyskanie z niego wysokiej jakości produktów włókienniczych. Mowa tutaj o różnego rodzaju dzianinach i tkaninach. Co jeszcze kryje w sobie to naturalne zwierzęce włókno?

Ludzie zainteresowali się właściwościami wełny przez przypadek…

Prawdopodobnie odkrycie wełny było zupełnie nieoczekiwane i przypadkowe. Przypuszcza się, że ludzie bliżej zainteresowali się wełną zwierząt po tym, jak zaobserwowali, że niechciana sierść usuwana przez niektóre zwierzęta jest niezwykle elastyczna, łatwa w łączeniu i skręcaniu. Różne rodzaje wełny wymienia już Kodeks Hammurabiego: babiloński zbiór praw spisany w XVIII wieku p.n.e.! Właśnie dzięki temu przypadkowemu okryciu aktualnie istnieje możliwość wytwarzania wysokiej jakości materiałów pochodzenia zwierzęcego na całym świecie.

Wełna zawiera alfa-keratynę

Alfa-keratyna to główny składnik wełnianych włókien. Komponent ten występuje nie tylko w sierści i włosach wszelkiego gatunku ssaków, ale również w pazurach oraz rogach zwierząt. Budulec ten umożliwia łączenie się ze sobą poszczególnych, konkretnych włókien. Dzięki zawartości keratyny struktura wełny jest bardzo podobna do syntetycznych polimerów. Naturalne włókno zawiera mikrocząsteczki, plastyfikatory i stabilizatory UV, a także wiązania usieciowane dokładnie tak jak tworzywa polimerowe.

Lanolina może wywołać reakcję alergiczną

Niestety są ludzie, którzy cierpią na niedogodności związane z alergią na włókno, jakim jest wełna. Niepożądaną reakcję organizmu wywołuje jednak nie sama wełna a zawarta w niej lanolina, choć zdarza się to rzadko i najczęściej u osób o wrażliwej skórze. Często jednak powodem unikania wyrobów wełnianych jest niekomfortowe i nieprzyjemne swędzenie, które stwarza wełna, ale nie jest związane z alergią. Zjawisko to wynika prawdopodobnie z indywidualnej wrażliwości skóry danej osoby na zakończenia lub grubość włókien. Dlatego też tak duże znaczenie ma technologia produkcji i jakość wykonania wełnianych szlafroków czy pościeli, które bezpośrednio stykają się ze skórą.

Wełna w kręgu zainteresowania amerykańskiej armii?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż wełna jest ognioodporna w odróżnieniu od poliestru oraz nylonu. Ta niezwykle przydatna i niespotykana naturalna cecha sprawia, że wełniane włókno mimo bezpośredniego kontaktu z wysoką temperaturą nie topi się, zatem nie niszczy się w sytuacji pożaru. Tą zdecydowanie ciekawą właściwością interesuje się armia amerykańska, która od jakiegoś czasu testuje możliwości wykorzystania wełny. W dużym skrócie chodzi o poprawę bezpieczeństwa i ochronę bojowych jednostek, dzięki użyciu trwałej, ognioodpornej odzieży. Wyjątkowe cechy wełny być może już niedługo zwiększą zatem szanse żołnierzy na zwycięstwo podczas niebezpiecznych wybuchów.

Podsumowanie

Wełna to niezwykle wytrzymały, odporny na ogień, elastyczny, przynoszący zyski oraz przyszłościowy materiał. Nie wszyscy mają świadomość, jak ciekawym włóknem jest wełna. Jej właściwości są wyjątkowe i jest ich bardzo dużo, dlatego warto zagłębić się w przeszłość tego produktu, jak i śledzić jego rychłe wykorzystanie w nadchodzącej przyszłości w różnych dziedzinach życia.

Shopping Cart