WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
owcza welna

Wełna ma właściwości higroskopijne. Co to oznacza?

Jedną z charakterystycznych cech wełnianych włókien jest równoległe odpychanie i wchłanianie wilgoci. Wynika to głównie z działania białek kwasów tłuszczowych na płaszczyźnie włókien, które nie absorbują cieczy. Rozstawienie wewnętrzne włókien umożliwia im również magazynowanie i kumulowanie ogromnych rezerw wilgoci w formie pary. Ta właściwość wełny nazywana jest higroskopijnością. Wełna jest włóknem naturalnym o najwyższej higroskopijności.

Wełna owcza potrafi wchłonąć do 33% wilgoci w stosunku do własnego ciężaru. W niektórych źródłach stwierdza się, że wchłania nawet to 50% pary wodnej bez sprawiania wrażenia mokrego materiału. Dzieje się tak, ponieważ wełna równie skutecznie oddaje pochłoniętą wilgoć. To zjawisko określa się mianem desorpcji. Pochłanianiu towarzyszy równoczesne oddawanie ciepła absorpcyjnego. Dzięki tym cechom wełna potrafi przetrzymać ciepło bez względu na to, czy jest już wilgotna.

Jakie korzyści wynikają z higroskopijności wełny?

Wełna jest dobrym izolatorem. Wyroby z wełny trudno wchłaniają wodę, dlatego idealnie sprawdzają się jako odzież wierzchnia. Wełniane płaszcze, czapki i rękawiczki noszone jesienią i zimą są ciepłe, miękkie i mało gniotliwe. Ze względu higroskopijność wełna jest także wykorzystywana do wyrobu obuwia, dzianin, tkanin odzieżowych oraz pościelowych, takich jak szlafroki, skarpety czy materace. Wełniane poduszki i pościele są paroprzepuszczalne. Oddychają, zatem nie zawilgotnieją, zapewniając przyjemny i zdrowy sen. Co więcej, wełniane materiały przyniosą ulgę w problemach zdrowotnych. Wełna jest niezastąpiona w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, dzięki czemu jest pomocna w usuwaniu bólu stawów i kręgosłupa, w chorobach reumatycznych i stanach zapalnych.

Shopping Cart