WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
wełniana dzianina

Jak skutecznie zapobiegać rozciąganiu wełny?

Niejeden fan wełnianych swetrów doświadczył tego samego problemu – zbytniego rozciągania. Zwłaszcza ulubione ubrania, najdłużej i najczęściej noszone, są narażone na utratę kształtu. Aby zapobiec rozciąganiu ubrań, wystarczy wprowadzić do ich pielęgnacji kilka prostych nawyków. Dowiedz się, jak prawidłowo prać i suszyć ubrania z naturalnych włókien, aby się nie rozciągały.

Zasady właściwej pielęgnacji wełny

Naturalne włókna, takie jak wełna czy bawełna, są bardziej podatne na rozciąganie niż akryl czy poliester. Wełna jest również wrażliwa na temperaturę wody i suszenia oraz na tarcie. Jeśli zależy Ci, aby swetry z wełny owczej lub wełniana pościel z wielbłąda pozostały w dobrym stanie, poznaj podstawowe zasady pielęgnacji włókien. Istnieje kilka sposobów, aby zapobiec ich rozciąganiu:

  • Pranie ręczne — najlepiej unikać prania automatycznego, które może uszkodzić sploty wełny. Lepiej prać ją ręcznie lub oddać do prania chemicznego. Pranie ręczne utrzymuje żywe kolory, chroni kształt i przedłuża żywotność odzieży. Ostatecznie można wypróbować najdelikatniejszy cykl prania w automacie.
  • Pranie w zimnej wodzie — unikaj również prania wełny w gorącej wodzie. Zbyt wysoka temperatura może spowodować rozluźnienie odzieży i uwolnienie naprężeń, co może nieodwracalnie zniekształcić tkaninę.
  • Unikaj suszenia gorącym powietrzem — jeśli koniecznie musisz użyć suszarki, ustaw niską temperaturę w pralce i wyjmij ubrania, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Zapobiegnie to przesuszeniu ubrań. Najlepiej jednak wywieś je na świeżym powietrzu, jeśli tylko masz taką możliwość.
  • Nie prasuj — z tych samych względów najlepiej nie prasuj tekstyliów z wełny. Zbyt gorąca temperatura i zgniatanie włókien im nie służy.
Shopping Cart