WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
wełna

Rodzaje i zastosowanie wełny

Wełna to naturalny materiał, który od wieków towarzyszy człowiekowi. Współcześnie wełna zyskuje na popularności w przemyśle tekstylnym z kilku względów. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom stanowi doskonały surowiec do produkcji odzieży. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom wełny oraz ich zastosowaniom w praktyce.

Rodzaje wełny i ich właściwości

Wełna dzieli się na kilka rodzajów, które różnią się między sobą pochodzeniem, właściwościami oraz zastosowaniami. Najbardziej znanym rodzajem wełny jest wełna owcza, która pozyskiwana jest z runa owiec. Wełna owcza charakteryzuje się wysoką izolacyjnością termiczną oraz higroskopijnością, co sprawia, że doskonale sprawdza się jako materiał do produkcji ciepłej odzieży oraz tekstyliów domowych. Innym rodzajem wełny jest wełna alpaki pozyskiwana z runa zwierząt z rodziny wielbłądowatych, zamieszkujących tereny Ameryki Południowej. Wełna alpaki jest niezwykle miękka, lekka i ciepła, a jednocześnie bardzo wytrzymała. Dlatego też jest wykorzystywana do produkcji luksusowej odzieży oraz wyrobów dekoracyjnych.

Zastosowanie wełny w różnych dziedzinach

Wełna owcza, dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym oraz higroskopijnym, jest powszechnie stosowana w przemyśle tekstylnym. Wykorzystuje się ją do produkcji wełnianych koców, swetrów, szalików, czapek oraz rękawiczek. Warto dodać, że wełna owcza posiada również właściwości antyalergiczne oraz przeciwbakteryjne, co sprawia, że jest idealnym materiałem dla osób o wrażliwej skórze. Z kolei wełna alpaki ze względu na swoją niezwykłą miękkość i lekkość jest chętnie wykorzystywana do produkcji luksusowej odzieży, takiej jak swetry, szale czy płaszcze. Ponadto wełna alpak stosowana jest również w wyrobach dekoracyjnych, takich jak pledy czy poduszki.

Shopping Cart