WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
pranie w pralce automatycznej

Czy odzież wełnianą można prać w pralce?

Właściciele swetrów, czapek czy szalików wykonanych z wełny często zadają sobie pytanie – czy odzież wełnianą można prać w pralce? Odpowiedź brzmi tak, ale pod pewnymi warunkami.

Wybór programu prania i temperatury

Pierwszym krokiem do bezpiecznego prania wełny w pralce jest wybranie odpowiedniego programu. Obecnie większość pralek posiada specjalne tryby przeznaczone do delikatnych tkanin, takich jak wełna czy jedwab. Zazwyczaj są one oznaczone symbolem koła z literą “W” lub napisem “Wełna”. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta pralki oraz sprawdzić metkę na ubraniu. Wełna jest wrażliwa na wysoką temperaturę, dlatego należy prać ją w niskiej temperaturze, nie przekraczającej 300C. W przypadku bardziej delikatnych tkanin, takich jak kaszmir czy moher, zaleca się jeszcze niższą temperaturę – około 200C. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze może spowodować skurczenie się ubrań wełnianych, a nawet ich zniszczenie.

Odpowiednie środki piorące i ograniczenie wirowania

Wybór odpowiedniego detergentu to kolejny istotny aspekt pielęgnacji odzieży wełnianej. Należy unikać silnych środków chemicznych oraz wybielaczy, które mogą uszkodzić strukturę włókien. Zamiast tego warto sięgnąć po specjalne płyny do prania wełny, które są łagodne dla tkanin i skutecznie usuwają zabrudzenia. Ponadto, można zastosować odrobinę octu, który neutralizuje zapachy i sprawia, że wełna staje się miękka i puszysta. Kolejnym etapem prania, który może negatywnie wpłynąć na odzież wełnianą, jest wirowanie. Wysoka prędkość wirowania może spowodować wydłużenie i odkształcenie ubrań. Dlatego warto wybrać program z niską prędkością wirowania (do 800 obrotów na minutę) lub całkowicie z niego zrezygnować.

Shopping Cart