WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
materiał wełniany

Jak prać i pielęgnować kołdrę wełnianą?

Aby cieszyć się zaletami przyjemnej pościeli przez długie lata, warto znać zasady prania i pielęgnacji kołdry wełnianej. Właściwe postępowanie z tym materiałem pozwoli zachować jego właściwości termiczne oraz higroskopijne, a także zapewni higienę snu. W niniejszym artykule omówimy, jak prać i pielęgnować kołdrę wełnianą, aby służyła jak najdłużej.

Czytaj etykiety

Zanim przystąpisz do prania kołdry wełnianej, dokładnie sprawdź informacje zawarte na metce producenta. Znajdziesz tam wskazówki dotyczące temperatury prania oraz rodzaju detergentów, których możesz użyć. Należy pamiętać, że nie każda kołdra wełniana nadaje się do prania w domowych warunkach – niektóre modele wymagają czyszczenia chemicznego.

Pranie ręczne czy w pralce

Jeśli metka informuje, że można prać kołdrę wełnianą samodzielnie, masz dwie opcje do wyboru – pranie ręczne lub w pralce. Pranie ręczne jest delikatniejsze dla materiału, ale wymaga więcej czasu i wysiłku. W przypadku prania w pralce warto wybrać program do tkanin wełnianych lub delikatny, a także ustawić niską prędkość wirowania. Do prania delikatnych kołder Merynos najlepiej użyć specjalnych detergentów przeznaczonych do tkanin wełnianych. Są one łagodniejsze dla włókien niż tradycyjne środki piorące. Należy unikać stosowania wybielaczy oraz środków zmiękczających, które mogą uszkodzić strukturę wełny.

Suszenie

Po praniu kołdrę wełnianą należy dokładnie wycisnąć z nadmiaru wody, ale nie kręcąc ani nie skręcając materiału. Najlepiej rozłożyć ją na płasko na ręczniku i delikatnie dociskać, aby usunąć wilgoć. Następnie kołdrę można suszyć w tej samej pozycji, unikając bezpośredniego nasłonecznienia. Suszenie w suszarce bębnowej nie jest zalecane, ponieważ może powodować kurczenie.

Shopping Cart