WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
Merino bambosze

Jesteś zmarzluchem? Sprawdź dlaczego

Mianem zmarzlucha określa się osobę, która nie przepada za zimnem i bardzo szybko odczuwa skutki wychłodzenia. Zmarzluch najczęściej musi radzić sobie z zimnymi dłońmi i stopami, które pozostają chłodne nie tylko zimą, ale i latem. Stałe uczucie zimna najczęściej wiąże się z niegroźnymi zaburzeniami krążenia, ale może mieć również inne przyczyny. Na szczęście można ochronić się przed zimnem na kilka sposobów, wybierając dla siebie ten ulubiony.

W jaki sposób organizm reguluje temperaturę ciała?

Ciepło wytwarzane jest w całym organizmie, ale w poszczególnych narządach występują różnice temperatur sięgające nawet 1,2°C. Największa produkcja ciepła odbywa się w sercu, mózgu, mięśniach i wątrobie, a także brązowej tkance tłuszczowej, co oznacza, że nawet w stanie spoczynku te narządy wewnętrzne mają najwyższą temperaturę. W przypadku mięśni szkieletowych ilość wytwarzanego ciepła jest uzależniona od napięcia impulsów nerwowych, dlatego też mięśnie intensywniej wytwarzają ciepło, gdy pracują, a w mniejszym stopniu, kiedy pozostają w spoczynku. Niektóre osoby źle znoszą niskie temperatury, co może mieć różne przyczyny.

Dlaczego marzną dłonie i stopy?

Powracające uczucie zimna, a także lodowate dłonie i stopy to przypadłości wielu zmarzluchów. Najczęściej są one spowodowane niewłaściwą cyrkulacją krwi. Poza problemami krążeniowymi powracające uczucie zimna może być objawem:

  • cukrzycy,
  • infekcji,
  • niedoczynności tarczycy,
  • choroby reumatycznej,
  • obecności pasożytów,
  • niedoborów i schorzeń metabolicznych jak sinica, anemia.

Zaburzenia przepływu krwi powodują, że jej ilość w kończynach jest ograniczona. Niższe ciśnienie krwi sprawia, że do dłoni i stóp dociera mniej tlenu, a naczynia krwionośne kurczą się. W efekcie obwodowe części ciała stają się chłodniejsze, a nawet lodowate. Aby je rozgrzać można założyć ciepłe, wełniane bambosze, wziąć prysznic, napić się rozgrzewającej herbaty z imbirem i goździkami. Dobrym pomysłem na rozgrzanie się jest również wieczorny masaż całego ciała wykonany z użyciem szczotki z naturalnego włosia w kierunku od stóp w stronę serca.

Shopping Cart