WIOSENNA WYPRZEDAŻ! ODBIERZ 30% RABATU NA CAŁY ASORTYMENT Z KODEM: WIOSNA30
koc wełniany

Czy można mieć alergię na wełnę?

Kiedy przychodzi zima, wiele osób cieszy się z możliwości ubrania się w swój ulubiony wełniany sweter. Natomiast część osób już na samą myśl o założeniu wełnianych ubrań czuje się źle. Dzieje się tak dlatego, że dość powszechnym problemem jest wrażliwość na odzież i materiały wełniane. Najczęściej zgłaszaną dolegliwością jest podrażnienie skóry i swędzenie. Czy zatem wełna może uczulać? Czy można mieć na nią alergię? Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem, w którym pokrótce omówimy ten dość popularny problem.

Alergia na wełnę, a badania

Od lat 30. XX wieku lekarze uważali wełnę za alergen. Jednak w miarę jak testy na alergie stawały się coraz bardziej powszechne, wiele osób uzyskiwało negatywne wyniki dla wełny. To odkrycie doprowadziło niektórych badaczy do wniosku, że alergia na wełnę jest mitem i zaczęli szukać innych czynników, które mogą powodować objawy przypisywane alergii na wełnę. Najnowsze badania w tym zakresie dowiodły, że w analizowanych przypadkach wszelkie podrażnienia skóry spowodowane przez odzież były efektem kontaktu skóry z grubymi włóknami wystającymi z tkaniny. Taka przyczyna podrażnienia nie jest zależna od rodzaju włókna. Podrażnienie skóry może być równie łatwo wywołane przez grube włókna syntetyczne, takie jak akryl i nylon, jak i przez grube włókna wełniane. Szukając przyczyn dolegliwości skórnych, trzeba zatem w większym stopniu zwracać uwagę na strukturę tkaniny, a mniej na jej skład.

Jeśli zaś chodzi o samą wełnę, to badania nad nią wykazały, że alergia na wełnę tak naprawdę pochodzi od lanoliny – ochronnej, woskowej warstwy, która pokrywa każdy kosmyk owczego włosia. Lanolina jest substancją złożoną i często dodaje się ją do kosmetyków i maści ze względu na swoje właściwości nawilżające. U osób z wrażliwą skórą, np. u niemowląt, może jednak wywołać reakcję alergiczną objawiającą się świądem i zaczerwienieniem.

Jaka jest najlepsza metoda leczenia alergii na wełnę?

Najlepszą metodą leczenia bądź zwalczania alergii na wełnę jest po prostu unikanie jej noszenia. Jeśli jednak bardzo chcesz założyć zimową porą klasyczną wełnianą kamizelkę to warto spróbować nosić grubą warstwę odzieży między nią a ciałem. Może to być np. bawełniany sweterek. Osoby uczulone na wełnę powinny również unikać używania produktów zawierających lanolinę, takich jak środki nawilżające czy kosmetyki.

Podsumowanie

Wełna to naturalne włókno przydatne do produkcji ciepłej odzieży i wielu innych elementów garderoby. Niektórzy ludzie mogą na nie źle reagować ze względu na szorstkie włókna. Możliwa jest również alergia na lanolinę, która często dotyka osoby z AZS i niemowlęta. Alergia kontaktowa wywołana konkretnie przez wełnę jest bardzo rzadkim zjawiskiem, jednak nie powinno się jej lekceważyć. Może ona prowadzić do takich reakcji jak zapalenie zatok, infekcje ucha i płuc, problemy z oddychaniem czy astma.

Shopping Cart